Минулий та неозначений час

  • Друк

План-конспект

уроку з англійської мови у 3-му класі на тему: «Минулий неозначений час»

Мета: Розвиток комунікативної компетенції учнів.

Задачі:

Практичні:

  • Тренування мовних навичок;
  • Формування і розвиток граматичних навичок.
  • Развиток навичок читання.

    Виховні:

  • Виховувати культуру спілкування в різних видах колективної діяльності

Развиваючі:

  • Розвиток мовної здогадки, пам’яті, уваги;
  • Зацікавлення учнів до вивчення англіської мови;

Обладнання: комп’ютер; комп’ютерна презентація з матеріалами уроку.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

Goodmorning, children!

Good morning! Good morning to you!

Good morning! Good morning!

We are glad to see you!

II. Мовна зарядка

How are you today?

 (почерзі): Fine, thanks. And you?

III.Повідомлення мети уроку

Вчитель: Today we are going to visit the town of the Past Simple. It’s a very beautiful town. Who lives in this town? Look! These are funny gnomes. What are their names? Their names are Ted, Jack, Tim and Ben. They are nice, kind and friendly. They will show us the town. We shall learn some grammar rules, do exercises, sing songs and play games at the lesson.

IV. Фонетична зарядка (Слайд 1)

Вчитель: Look! These are the names of the streets. Listen and repeat.

Yesterday

The day before yesterday

Last week

Last month

Last year

…ago

Once

Вчитель: Let’s recall the meaning of the words and word combinations. (Слайд 2)

Позавчора; в минулому році; тиждень потому; минулим літом; вчора; місяц потому.

Last summer

Yesterday

A week ago

The day before yesterday

Last year

A month ago

V. Правильні і неправильні дієслова (Слайд 3)

Мешкають в цьому місті працьовиті дієслова. Подивіться як вони утворюються. А тепер послухайте як вимовляєтся –edцих дієсловах.


[t]

Watched

Walked

Talked

Finished

Looked

[d]

Played

Learned

Tried

Cried

Smiled

studied

[id]

Skated

Wanted

Collected

Painted

needed


Вчитель: А як ви гадаєте, чому вони вимовляються по-різноиу? Учні пояснюють правило.

(Слайд 4) А тепер давайте допоможемо гномам розкласти правильні дієслова в корзини. (Корзинки с підписами [t], [d], [id]).

Watched, learned, collected, cried, skated, played, finished, painted, walked, wanted, looked, talked, tried, smiled, needed

Вчитель: А ще в цьому місті живуть неслухняні, ліниві  неправильні дієслова. (Слайд 5)

Now listen to me and repeat after me: (Учні повторюють хором)


be – was/were - been

begin – began - begun

bring – brought - brought

buy – bought - bought

build – built- built

come – came - come

do – did - done

drink – drank - drunk

eat – ate - eaten

get – got - got

give – gave - given

go – went - gone

have – had - had

know – knew - known

let – let - let

make – made – made

meet – met – met

put – put- put

read – read - read

see – saw - seen

sit – sat - sat

speak – spoke - spoken

sleep – slept - slept

take -took – taken

tell – told – told

think – thought – thought

win – won – won

write – wrote – written


Вчитель: А тепер згадаємо форми неправильних дієслів. Вчитель показує першу форму на картці, учні називають 2-гу і 3-ю.

begin
began
begun

Гра «Знайди друзів»

Вчитель:Ви маєте картки з різними дієсловами. По моїй команді ви повинні знайти своїх друзів і стати по троє “One, two, three, start!”

Групова робота

А зараз кожна група отримує невеликий текст, в якому потрібно знайти і підкреслити неправильні дієслова.  

  1. Mary got up at 7 o’clock yesterday. She washed her face and cleaned her teeth. Then she had breakfast. She took her bag and went to school.
  2. Jane came home at 2 o’clock yesterday. She had dinner. Then she cleaned her room. She did her homework. Then she played games.
  3. My mother came home from work at 6 o’clock yesterday. She cooked supper. Then she watched TV. She read a book. She went to bed at 10 o’clock.

VI. Релаксація

Пісня“Clap your hands”

Clap, clap, clap your hands

As slowly as you can!

Clap, clap, clap your hands

As quickly as you can!

Shake, shake, shake your hands

As slowly as you can!

Shake, shake, shake your hands

As quickly as you can!

Roll, roll, roll your hands

As slowly as you can!

Roll, roll, roll your hands

As quickly as you can!

Wiggle, wiggle, wiggle your fingers

As slowly as you can!

Wiggle, wiggle, wiggle your fingers

As quickly as you can!

Pound, pound, pound your fists

As slowly as you can!

Pound, pound, pound your fists

As quickly as you can!

VII. Побудова речень у минулому часі в (PastSimple)

Вчитель: Гноми дуже трудолюбиві. Цілий день вони працюють в своїй майстерні і перебудовують  речення Present в Past. Давайте їм допоможемо.(Слайд 6)

They skate in the yard every day.

 They skated in the yard yesterday.

 The weather is fine today.

 The weather was fine yesterday.

 We go to the park every day.

 We went to the park yesterday.

I see my friend and his mother.

I saw my friend and his mother.

Children have five classes every day.

Children had five classes yesterday.

Вчитель: А ще гноми полюбляють рибалити. Але рибку ловлять не просту. На кожній із рибок написано речення в Рresentчи  Past. Давайте допоможемо розмістити рибку по відрам.( На на відрах написано Presentі  Past). Учні беруть рибку і розміщують в правильні відра.

Вчитель: А тепер ми знову розділимося на команди кожний учасник команди отримує картки. Я скажу: “One, two, three, start!”, і команди повинні створити своє речення, ставши в потрібному порядку.

VIII. Побудова заперечних і питальних речень в PastSimple

Вчитель: Гномик Тім дуже полюбляє хизуватися. Давайте не погодимося з ним.. Подивіться як це потрібно робити. (Слайд 7)

Зразок:IwatchedTVatnight.

You didn’t watch TV at night.

I washed my hands and face ten times.

You didn’t wash your hands and face ten times.

I played chess with a champion.

You didn’t play chess with a champion.

I helped my friends to do their homework.

You didn’t help your friends to do their homework.

I cleaned my teeth three times.

You didn’t clean your teeth three times.

Учитель: А теперь давайте запитаємо його. Подивіться як це зробити. (Слайд 8)

Зразок: I watched TV at night.

Did you watch TV at night?

I washed my hands and face ten times.

Did you wash your hands and face ten times?

I played chess with a champion.

Did you play chess with a champion?

I helped my friends to do their homework.

Did you help your friends to do their homework?

I cleaned my teeth three times.

Did you clean your teeth three times?

Гра в м’яч. Учитель задає учням загальні запитання, кидаючи по черзі м’яч. Учні дають коротку відповідь “Yes, Idid” або “No, Ididn’t”.

IX.Побудова спеціальних питань в PastSimple

Унашихгномівє помічники  What, Where, When, Who, How, Why. Подивіться як вони їм допомагають. (Слайд 9)

I played football yesterday.

When did you play football?

What did you play yesterday?

Who played football yesterday?

X. Підведення підсумків уроку.

//