Члени речення

  • Друк
Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв'язок слів уреченні.
Мета: формувати поняття про члени речення, про підмет і присудок як головні члени речення, про питання, на які вони відповідають. 
Показати взаємну залежність між підметом і присудком. Закріплювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні.
Виховувати  повагу до членів сім’ї, до родини, родинних традицій.
Обладнання: тексти до завдань, мультимедійний екран, сигнальні картки.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
  • Діти, сьогодні гарний день. Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви один одному, подумки побажайте добра, успіхів.
  •  І щоб дружно нам працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за руки  і промовимо наш девіз уроку:
Дружно візьмемось за руки,
І приступимо до науки.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних понять та уявлень
Сьогодні ми продовжимо подорож по Країні Граматика. Знову побуваємо в містечку Речення, ближче познайомимося з його мешканцями.
Вправа « Очікування» (Слайд2)
  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
1.Перевірка домашнього завдання(Слайд3)
  • Прочитайте речення зі звертанням, поясніть розділові знаки.
  • Розкажіть напам’ять вірш. Назвіть звертання, які ви підкреслили.
2. «Мозкова атака»
  • Що означає звертання в реченні?
  • Як на письмі можуть виділятися звертання? 
  • Наведіть свій приклад речення зі звертанням.
3. Каліграфічна хвилинка(Слайд4,5,)
  • Сьогодні ми поговоримо, як гарно писати букву,  яка сховалась у вірші.
_алювали _авпенята
_авпу - _аму, _авпу – тата,
_алювали _альву – квітку
Будуть малярами дітки.
  • Яку букву ми будемо писати?
Дві сестрички невеличкі 
Одягли нові спіднички,
Узялись мерщій за руки –
І гулять мерщій на луки.
  Біжемо – не доженем,
Не сестричок – букву «М»
  • З яких елементів складається буква «М»?
М М М м мМм ма    мл  ме  ми  ом дм
Все минеться, одна правда останеться.
  • Як ви розумієте ці висловлювання?
Метод «Мікрофон»
  • Запишіть до слова «мама» звертання.
 4. Словниковий диктант(Слайд7-12)
(Перевірка словникового диктанту проводиться з допомогою малюнків, під якими написані словникові слова з виділеними орфограмами)..
«Мовний бліц»
  • Речення складається  зі …(слів).
  • Слова у реченні пишуться … (окремо).
  • Речення висловлює …(закінчену думку).
  • Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються - це…(звертання).
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
  • Сьогодні ми продовжимо подорож по місту Речення країни Граматика.  На вулиці цього чарівного міста ми зустріли наших друзів мавпенят, 
  • які мандрували разом із своїми батьками. Малята – мавпенята були дуже веселі і розсудливі. Вони почали вирішувати, хто в родині головніший: батько чи мати?
  • Найголовніша в домі матуся! – сказала донечка.
  • Ні, татусь! – сказав молодший син.
А  найрозумнішим був старший син. Він запитав.
  • Хто пожаліє вас, коли вам буде боляче? Мама. Хто приготує смачний пиріг? Мама. А хто поцілує перед сном і побажає спокійної ночі? Теж мама. Тож мама найголовніша.
  • Підтвердила свою думку маленька сестричка. 
  • А хто захистить вас від небезпеки? Тато. А хто полагодить іграшку? Теж тато. То хто найголовніший? Тато.
  • От і виходить, що в сім’ї однаково головні тато, і мама. А залежать від них – Їхні діти.
  • Так і в реченні. Воно, як родина, складається з членів взаємопов’язаних між собою. Є члени-слова, які дуже важливі і однаково головні, як тато і мама в сім’ї – це головні члени речення. 
IV. Робота над темою уроку
  • Як їх звати? Ми зараз з ними познайомимося, коли виконаємо завдання Сонечка. (Слайд14-17)
  • Послухайте і запам’ятайте правила від Зайчика, Їжачка, Мишеняти.
Підмет– це що або хто.
Він в реченні дуже важливий.
Назвати він може предмет і число.
Ознаку назве та ще й дію.
Здавна у підмета друг один є
Присудком вірним його називають.
Що робить? Що роблять? Він впізнає.
І в реченні друзі основу складають.
- Від головних членів залежать всі інші члени речення. 
Робота з підручником(Слайд18)
а) Вправа 106 (усно)
б) Ознайомлення з теоретичним матеріалом про головні та другорядні члени речення.
Асоціативний кущ «Члени речення» (Слайд19-20)
Члени речення
Головні члени речення             Другорядні члени речення                                                                                                                                   Підмет      Присудок                   Усі інші члени речення
                       Хто? Що?    Що робить?                                  
Фізкульхвилинка(Слайд21-41)
V. Узагальнення та систематизація набутих знань
Вулиця  Тренувальна
а)Гра від Ведмедика(Слайд42)
  • Ведмедик склав і записав речення, але допустив помилки. Переставте підмети так, щоб виправити ці помилки. 
Кравець             навчає дітей.
Повар                шиє одяг.
Вчитель лікує    хворих.
Лікар готує        їжу.
б) Робота в парах(Слайд43-44) 
  • Білочка просить виписати із поданих скоромовок тільки підмет та присудок.
Пилив Пилип поліна з лип.
Їла Марина малину.
Ворона проворонила вороненя.
Бурі бобри брід перебрели.
Летів горобець через хлівець.
Біжать стежини поміж ожини.
  • Поставте питання від підмета до присудка.
  • А тепер навпаки спробуйте.
Вузлик напам’ять
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так і від присудка до підмета. Такий двосторонній зв’язок встановлюється лише між головними членами.(Слайд45)
Робота в  групах (Слайд46)
  • Поширте речення другорядними членами речення.
Зайчик стрибає. Настала осінь. Росте гриб.
  • Запишіть речення.
  • Покажіть зв’язки  між членами останнього речення.
Презентація груп
VІ. Підсумок уроку
«Мозкова атака»
  • Що нового ви дізнались на уроці? 
  • Які члени речення називаються головними?
  • Що складають підмет і присудок?
  • Як називаються інші члени речення?
Вузлик на пам’ять(Слайд 47)
Про кого? І що? Йде мова –
Підмет називає слово.
«Що зробити? Що робив?» –
Присудок це говорив.
Головними ми є в реченні,
І порядок забезпечений.
Рефлексія
  • Які ваші враження від уроку?
  • Чи  виправдались ваші очікування?
Учні продовжують фразу «,Сьогодні на уроці я …»
VIІ. Домашнє завдання. (Слайд 48)
С. 53, правила вивчити
1 група - вправа 110
2 група – скласти текст про героїв нашого уроку, визначити головні слова у реченнях.
//