Давня українська поезія
- Деталі
- Створено: Середа, 09 січня 2019, 10:30
- Останнє оновлення: Середа, 09 січня 2019, 10:33
- Перегляди: 158
Тема: Давня українська поезія.
Семен Климовський. „Їхав козак за Дунай”- зразок давньої української поезії. Іван Величковський. Фігурні (курйозні ) вірші. Теорія літератури: фігурний (курйозний )вірш
Мета : ознайомити учнів з давньою українською поезією, її темами, мотивами, пошуками оригінальної форми; навчати школярів усвідомлювати ідейно - художні особливості курйозних віршів;розвивати навички вдумливого й виразного читання, аналізувати ліричні твори; удосконалювати вміння висловлювати власні думки щодо прочитаного; виховувати повагу до духовних цінностей народу
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрети І. Величковського,
С. Климовського, тексти програмових творів, репродукція картини М. Кривенка „ Їхав козак на війноньку”, пісня на слова С. Климовського „Їхав козак за Дунай”.
Методи, прийоми, форми роботи:
слово вчителя, евристична бесіда, завдання випереджувального характеру ( виступи учнів з повідомленнями), робота в групах, пошуково – дослідницька робота, творче конструювання, робота з таблицею, «Мікрофон», незакінчене речення
Хід уроку
Художнику – немає скутих норм.
Він – норма сам,
Він – сам в своєму стилі
Іван Драч
І Мотивація навчальної діяльності
Учитель акцентує увагу школярів на визначеннях таких понять як поезія, художні особливості віршів.
ІІ Актуалізація опорних знань
1 Фронтальне опитування:
- Який період охоплює давня українська література?
- Які літературні напрями існували в цей період?
- З якими жанрами уже познайомилися?
- Основні завдання митця цього періоду?
- Що таке поезія ?
ІIIСприйняття й осмислення навчального матеріалу
1 Вступне слово вчителя
Загальна характеристика поезії давньої української літератури.
У ті давні часи вважали , що кожна освічена людина повинна була вміти складати вірші з будь – якого приводу.
Книжне віршування прийшло в наше писемство разом з християнством з Візантії, Болгарії, Моравії. Закономірно, що в першу чергу бурхливо розвинулася релігійна поезія.
В Україні в цей час у братніх школах, колегіумах, особливо в Києво – Могилянській академії одним з найважливіших предметів була піїтика ( теорія та практика віршування ).Авторами й виконавцями віршів у цей період були переважно вчителі й учні різних шкіл.
То ж ,можна сказати , що наряду з релігійною поезією розвивається й світська .
2 Робота з таблицею:
Завдання:
- З’ясувати жанри барокової поезії за таблицею
Українська барокова поезія | |
Релігійна | Світська |
Віршові передмови до Святого Письма та богослужебних книг Похвали Молитви Церковні гімни |
Навчальні зразки та вправи Передмови Післямови Присвяти |
Представники давньої
української поезії ХVІ-ХVІІІ ст.
- Климентій Зиновій,
- Лазар Баранович
- Петро Могила
- Кирило Турівський
- Григорій Сковорода
- Іван Величковський
- Семен Климовський
3 Виступи учнів з повідомленням
Семен Климовський –біографічні відомості
Про С. Климовського відомо лише, що народився цей «козак – віршотворець» орієнтовано між 1690-1700 роками на Харківщині, походив із козацького роду. Сучасники знали його як людину освічену, автора двох соціально-політичних трактатів, у яких одстоювались ідеали справедливого суспільного та державного устрою.
Перша друкована згадка про нього з`явилася в 1772 році. Там повідомлялося, що малоросійський козак С.Климовський написав віршовану книжку «Про правду і великодушність добродійників» (1724) і що вона зберігається в Імператорській бібліотеці.
Життя С.Климовського, як правило, пов'язують з Києво-Могилянською академією.
Твори поета, які дійшли до нас, свідчать про добре знання мов, літератури й філософії. Серед тих, хто був Климовському духовно найближчим, першим слід назвати Горація.
Помер у селі Припутні Херсонської губернії. Єлисаветградського повіту (неподалік сучасного селища Нова Прага, що в Олександрійському районі на Кіровоградщині) на рубежі XVIII та XIX ст.
Невмирущу славу С. Климовському принесла пісня „ Їхав козак за Дунай”.
4. Розповідь учителя:
- Історія написання поетичного твору ”Їхав козак за Дунай”
5.Робота зі змістом тексту пісні:
Завдання: ( Робота в групах)
- Прослухати аудіо запис пісні ”Їхав козак за Дунай.»
- Визначити:
1група - тему
2 група - ідею
3 група - жанр
5.Колективна робота.
Завдання: Дати відповіді на питання:
- 1.До якої лірики за тематикою належить поезія?
- 2.Який основний художній прийом лежить в основі побудови пісні ?
- 3.Яка основна думка твору ?
4. Художні особливості пісні.
5. Які риси споріднюють поезію з піснею?
6. Творча робота
Завдання:
- Переглянути репродукцію картини
- М. Кривенка” Їхав козак на війноньку».
- Висловити враження щодо побаченого на картині;
- Дібрати рядки з пісні, які відповідають зображеному на полотні;
- Порівняти побачене з сюжетом почутого твору.
7. Виступ учнів з повідомленням
Іван Величковський – життєвий і творчий шлях письменника
І.Величковський –представник української барокової поезії ,поет, перекладач, теоретик літератури, культурний і громадський діяч, автор різних аскетичних творів, архімандрит Нямецького монастиря в Молдавії.
Народився він близько 1651 року на Чернігівщині. Освіту здобув у Київській колегії, очевидно, саме тоді захопився поетичним мистецтвом. Завершивши навчання1670-1680р, оселився в Чернігові, куди був запрошений місцевим архієпископом ,видатним культурним діячем Лазарем Барановичем.
У Чернігові І. Величковський прожив близько 10 років. Працював у тамтешній друкарні. Одружившись, прийняв сан священника і 1687р. переїхав до Полтави, де був пресвітером Свято- Успенської соборної церкви. Решту життя поет провів у Полтаві, де й помер у вересні 1726 року.
8. Слово вчителя: ( Довідковий матеріал )
Літературна спадщина І. Величковського:
Латино-польський панегірик
Епіграми
Слов’яно-українські збірки "Зегар з полузегарком”, ”Млеко”.
Рукопис цих збірок був виявлений лише на початку ХХ ст. Цей рукопис містить 33 аркуші. На першому аркуші його — заголовок: «Тут д†книжици вкупЂ увязаны: єдна, названная Зегар з полузегарком, офЂрованная року 1690, а другая, названная Млеко, офЂрованная року 1691...».
Обидві «книжиці» присвячені київському митрополиту Варлааму Ясинському.
9. Робота зі словником.
Теорія літератури:
- Курйозний ( фігурний ) вірш ( цікавий, дивовижний )- поезія, яка має незвичайний зовнішній вигляд, кумедне сполучення слів, незвичну побудову речень.
- Робота зі схемою
«Особливості курйозних віршів»
IV Усвідомлення учнями навчального матеріалу
1.Виразне читання курйозних віршів („Минути,” „Луна”, ”Жартівливий”, ”Стовп”, „Лабіринт”.
2.Обмін враженнями щодо фігурних віршів
І. Величковського.
3.Словникова робота.
V Закріплення знань, умінь та навичок
Евристична бесіда:
- Що найбільше запам”яталося, що вразило? Чому?
- Які основні цінності утверджують поети давньої літератури?
- Чи справді І. Величковський приділяє більше уваги формі поезії, а не змісту?
- Для чого , на вашу думку, потрібні курйозні (фігурні )вірші?
VІ Підбиття підсумків уроку
1. Коментування епіграфу
Художнику – немає скутих норм.
Він – норма сам,
Він сам в своєму стилі
Іван Драч
2. Інтерактивна вправа „Мікрофон”
Завдання: Продовжити речення за поданим початком:
- „Кожна освічена людина повинна..”
- „Слухаючи пісню „Їхав козак за Дунай”, я зрозумів (зрозуміла)...”
- „Вважаю, що курйозні (фігурні ) вірші, -...”
Домашнє завдання:
- Опрацювати біографію письменників
- ( читати стор. 100 – 105 підручника).
- Навчитися читати й аналізувати вірші І.Величковського .
- Скласти фігурний вірш.