Відвідувачі
101
Статті
1089
Перегляди статей
350205

Excel

Тема уроку: Обчислення в електронних таблицях Excel
Цілі уроку:

1) навчальна - навчитися виконувати обчислення за допомогою формул у середовищі табличного процесора, виробити уміння щодо застосування отриманих знань на практиці;
2) розвиваюча - розвиток мислення, пізнавальних інтересів, навиків роботи на комп'ютері, роботи з електронними таблицями;
3) виховна - виховання любові до рідного краю.


Устаткування:
Технічні засоби навчання: Персональний комп'ютер, проектор, мультимедійна дошка
Програмне забезпечення: OC Windows XP; Додатка MS Office
Дидактичний матеріал: презентація до уроку (слайди з ілюстраціями до пояснення нової теми), методичні вказівки до практичної роботи.
План уроку:
I. Орг. момент. (1 хв)
II. Актуалізація і перевірка знань. (6 хв)
III. Теоретична частина. (8 хв)
IV. Практична частина. (15 хв)
V. Комп'ютерний тест (перевірка теоретичних знань) (5 хв)
VI. Фізкультхвилинки. Виконання вправ для зняття м'язового напруження і комплексу вправ для очей (2 хв)
VII. Додаткові відомості про використання Excel (3 хв)
VIII. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок. (3 хв)
IX. Домашнє завдання. (2 хв)
Хід уроку:
I. Орг. момент.
Привітання, перевірка присутніх. Пояснення ходу уроку.
II. Актуалізація і перевірка знань.
На минулих уроках ми почали знайомитися з електронними таблицями Excel.
Електронні таблиці Excel - одна з найбільш практично значимих, затребуваних програм, після текстового процесора Word і його можливостей. Знання, отримані при вивченні електронних таблиць згодяться вам при плануванні на самих різних рівнях: від державного до домашнього.
Наведіть приклад?
Уряд в кінці кожного року складає бюджет на майбутній рік, вам і вашим батькам доводиться планувати як особистий, так і сімейний бюджети. Освоєний табличний процесор MS Excel допоможе нам перекласти вирішення завдань на плечі комп'ютера.
Давайте, перерахуємо області діяльності людини, до яких можна віднести використання можливостей табличного процесора MS EXCEL?
Це - наука, виробництво, бухгалтерія, торгівля, статистика, екологія. Висновок: області застосування електронних таблиць дуже різноманітні, без них не може обійтися практично жоден сучасний фахівець.
Нами були розглянуті основні поняття електронної таблиці, введення і редагування даних, формати даних, використання формул, види функцій.
На цьому уроці ми продовжимо знайомство з видами функцій, використовуваних в Excel, і розглянемо їх застосування при вирішенні практичних завдань.
Перш, ніж перейти до розгляду нових функцій, повторимо матеріал, вивчений на минулих уроках. Для перевірки знань використовується презентація «Повторення». Учням пропонується ігрове поле з номерами запитань. Учні по черзі вибирають номер питання і, переходячи по гіперпосиланню, відповідають на нього.
III. Теоретична частина.
Excel має більш ніж 300 спеціальних функцій, які можна використовувати в обчисленнях. Наявність великої кількості стандартних функцій дозволяє не тільки автоматизувати процес обчислень, але і заощадити час. З їх допомогою виконуються як прості, так і досить складні операції.

Название функции Назначение Действие Пример
Математические функции
КОРЕНЬ Вычисление квадратного корня =КОРЕНЬ(аргумент) =КОРЕНЬ(А4+В4)
ПИ Число p = 3,1415926…(14 знаков) ПИ() =2*ПИ()*В1
ОКРУГЛ Округляет значение до указанного количества десятичных разрядов = ОКРУГЛ(аргумент1;аргумент2) = ОКРУГЛ(2*ПИ()*В1;2)
Статистические функции
СРЗНАЧ Определяет среднее значение

=СРЗНАЧ(аргумент1;аргумент2;…)

=СРЗНАЧ(А1:А12; С1:С12)
МИН Определяет наименьшее значение

=МИН(аргумент1;аргумент2;…)

=МИН(А3:С3; А8:С8)
МАКС Определяет наибольшее значение

=МАКС(аргумент1;аргумент2;…)

=МАКС(А3:С3; А8:С8)

Дата и время

СЕГОДНЯ

Значение сегодняшней даты в виде даты в числовом формате = СЕГОДНЯ() = СЕГОДНЯ()
ТДАТА Определяет время и дату с таймера компьютера =ТДАТА() =ТДАТА()


Застосування розглянутих функцій розглянемо на конкретних прикладах (див. прімер.xls)
VI. Практична частина
Самостійна робота учнів за комп'ютером. Виконання практичної роботи.
Учні отримують картки, що складаються з 5 різнорівневих і 1 додаткового завдань. Час роботи - 15 хвилин.
V. Комп'ютерний тест (перевірка теоретичних знань) (5 хв)
VI. Фізкультхвилинки.
Виконання вправ для зняття м'язового напруження і комплексу вправ для очей. (Музичний супровід - фрагмент кліпу «Феодосія - дар богів», робота Еловенковой Марії, 10-Б клас).
VII. Додаткові відомості про використання Excel
15 вересня 2010 в Києві відкрилася виставка сучасного українського художника Олексія Сая «Всі фарби нашого монітору».
Художник працює в незвичайній техніці «Excel-арт», використовуючи в якості полотна програму Microsoft Excel.
У своїх роботах 2008 - 2009 рр.. Олексій Сай продовжує розвивати тему офісного способу життя, тісно пов'язаного зі світом сучасних мегаполісів. На досить великих принтах, звично виконаних у програмі Excel, постають монументальні види таємничо мерехтливих нічними вогнями великих міст, безперервно працюючих заводів, а також вічно зелених лісів і лугів.
Роботам Сая притаманна логіка і краса, але краса безжальна: художник не придумує мотиви своїх композицій, вони підкреслено стереотипні і дійсно взяті зі світу, що нас оточує. Яскраві кольори комп'ютерної заливки не здаються такими вже нереалістичними, вони давно стали природними у візуальному середовищі мегаполісу. Світ великих міст стає все більш дематеріалізуватися за допомогою екранних зображень, штучного освітлення і відображають поверхонь.
Світ у роботах Сая остаточно набуває свій внечеловеческого, позакультурному масштаб. Художника тепер цікавить не місце, а простір. Міські пейзажі відрізняються від видів природи тільки предметом зображення: ландшафти дикої природи також затеснени і позбавлені свободи, як і міські, ті ж вертикалі і горизонталі визначають їх композицію, і та ж задушлива тіснява формул і слів складає їх основу.
Художник вибрав для роботи саму невідповідну програму, призначену для підрахунку грошей, а не малювання. Зробити в ній ескіз досить складно - неможливо вловити цілісну картину, по суті, образ остаточно народжується тільки в момент друку зображення на паперовій основі.
Принти Сая володіють якостями справжнього витвору мистецтва - їх хочеться і варто розглядати. При наближенні те, що здалеку здавалося, наприклад, строго збудованим пейзажем, поблизу розпадається на найдрібніші деталі - літери, цифри, елементи діаграм і графіків, на весь той цивілізаційний сміття, який нами не помічений, але став обов'язковою складовою життя у вигляді квитанцій, платіжок або банківських звітів. Образотворчі можливості Excel здаються величезними: товщина букв, довжина слів і формул, сама конфігурація символів виразні, вони складаються у цілісний образ. Сам прийом, за допомогою якого будується зображення в роботах Сая, не позбавлений машинної природи - принцип «оптичного змішування» покладено в основу друку струменевих принтерів.
VIII. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.
Завершіть фразу:
• Сьогодні я дізнався ...
• Я навчився ...
• У мене вийшло ...
• Було важко ...
IX. Домашнє завдання.
Придумати таблиці з даними, за допомогою яких проілюструвати застосування вивчених функцій.