Відвідувачі
109
Статті
1092
Перегляди статей
355629

укрмова 3б

З клас Українська мова   Класовод  Падурару  М.М.

Тема. Загальне поняття про прикметник.
Мета: розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні;
формувати вміння добирати прикметники, виділяти їх із тексту; розширювати та
збагачувати словник учнів; розвивати увагу, спостережливість, пам'ять, аналітичне та
образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи, вміння відчувати
красу рідного слова.
Обладнання: предметні малюнки, опорні схеми ,картки із завданнями, таблиці,
звукозаписи.


Хід уроку:
1. Організація класу.
Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли И працювати почали.
Девіз нашого уроку:
Думати швидко, Виконувати чітко, Творчо працювати, Каліграфічно писати.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
2.1. Вступне слово вчителя.
- Діти, яким святом за народним календарем може похвалитися місяць лютий? (Стрітенням).
- Коли це свято було? (15 лютого)
Слово «Стрітення» означає «зустріч». У народі вважають, що в цей день Зима з Весною зустрічаються. Якщо Зима переможе, то ще тривалий час буде холодно, а якщо красуня Весна візьме гору, то поверне нам тепло.
До нас сьогодні завітали у гості Зима з Весною. Вони приготували для вас завдання і з цікавістю спостерігатимуть за тим, як ви їх виконуватимете.
2.2. Загадка (робота з деформованим текстом).
Перше завдання Зими з Весною — відгадати загадку і визначити тему уроку. Маю плаття..., ..., ... віти, .........кору, стан .... Як я звуся, діти?
- Що це?
(Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти, білу кору, стан тоненький. Як я звуся, діти?!

Які слова допомогли вам здогадатись, що це берізка?
- До якої частини мови вони належать?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми починаємо вивчати прикметник, ознайомимось з його істотними
ознаками.
Важлива дуже ця частина мови її нам треба знать обов'язково. Слова ці цілий світ нам розкривають, Іменників ознаки називають. Якби не ці слова, ми б і не знали, Що тато - мужній, сильний, нелукавий, Що мама - рідна, ніжна і дбайлива, Що серце - добре, щире, незрадливе, Що світ - чудовий, а життя щасливе.
<
- Прикметники характеризують предмет, не називаючи його. Цю властивість здавна
підмітив народ і зазвичай використовує її у загадках. Використання прикметників у
мовленні робить його образним, емоційним.
4. Мотивація навчальної діяльності.
4.1. Складання «Асоціативного куща» ,

- Що називається прикметником?
- Що називають прикметники? (Ознаку предмета)
- На які запитання відповідають?
4.2. Словникова робота
- Зверніть увагу на вимову й написання слова ознака.
ОЗНАКА 1. Риса, властивість, особливість кого-, чого-небудь;
2. За народними повір'ями, уявленнями — прикмета, ознаменує або провіщає що-небудь.
4.3. Каліграфічна хвилинка
Щоб букви правильно писати, Хвилинку каліграфії нам треба розпочати.
ер ре ез береза

4.4. Добір споріднених слів. Позначити корінь. Розібрати за будовою. Береза, берізка, березовий, березень.
4.5. Гра «Гостре око»

1 варіант - дібрати і записати влучні прикметники до іменника зима.
2 варіант - дібрати і записати влучні прикметники до іменника весна.
Весна (яка?) - ... (весела, зелена, чудесна, красива, дзвінкоголоса, багатобарвна, дощова, квітуча, пізня, погідна, радісна, рання, тепла, уквітчана, холодна, чарівна, шумлива, юна.)
Зима (яка?) - ... (сніжна, морозна, холодна, білосніжна, білокрила, білокоса, люта, сувора, чудова, срібна.)
5. Вивчення нового матеріалу.
5.1. Робота з підручником.
Вправа 82.
- Випишіть іменники разом з прикметниками, які вказують на різні ознаки названих
предметів.
Море (яке?) Народ (який?) Серце (яке?) Руки (які?)
5.2. Робота з предметними малюнками.
- Опишіть предмети: за кольором, за розміром, за формою, за смаком, за запахом,
за матеріалом.
Яблуко:
за кольором: червоне, жовте, зелене;
за розміром: велике, мале, невеличке;
за формою: кругле, продовгувате;
за смаком: солодке, кисле, кисло-солодке:
за запахом: запашне, ароматне;
за приналежністю: лісове, садове.
Правила роботи в групах
1. Уважно читати завдання.
2. Працювати так, щоб не заважати іншим.
3. Вислуховувати думки кожного члена групи.
4. Вкладатися у визначений час.
5. Давати можливість презентувати дослідження усім членам групи.
6. Дотримуватися правила піднятої руки.
Презентація результатів роботи груп.
Робота в групах.
1 група: кавун (зелений, смугастий, круглий, червоний, солодкий, соковитий)
2група: огірок (свіжий, солоний, зелений, смачний, хрусткий, довгий, пахучий,
твердий)
Згрупа: лимон (жовтий, маленький, продовгуватий, кислий,запашний, корисний)
4група: слива (фіолетова, маленька, кругла, солодка, запашна, м'яка)
Висновок. З якої частиною мови пов'язаний прикметник?
Фізкультхвилинка.
У володарки зими Трішечки замерзли ми. Грудень каже : «Пострибай» Січень просить «Присідай» Встали-сілп, встали-сіли Розігріли наше тіло. Лютий місяць наказав: Час збиратися до справ. Сіли, діти, всі гарненько, Спинки держимо рівненько. Книги відкриваємо Знання здобуваємо.
5.3. Визначити предмет за його ознаками.
Гра «Угадай предмет»
Руда, пухнаста, швидка, красива ... білка.
Хитра, руда, швидка, пухнаста, красива, улеслива ... лисиця.
Хижий, злий, сірий, сердитий, голодний, дикий ... вовк.
Полохливий, довговухий, прудкий, сірий, боязкий, маленький ... заєць.
5.4. Самостійна робота.
- Знайти на малюнку іменники. Доберіть до них прикметники.
Іряд:
Знайдіть іменники чоловічого роду. Доберіть до них прикметники.
2ряд:
Знайдіть іменники жіночого роду. Доберіть до них прикметники.

З ряд:
Знайдіть іменники середнього роду. Доберіть до них прикметники.
5.5.Розвиток зв'язного мовлення. Робота в групах.
- Чи можна точно визначити, в яку пору року відбувається подія?
Доберіть прикметники і створіть картину зимового лісу.
Ігрупа:
Одного ранку Івась пішов на прогулянку. Іде лісом.
Навколо про щось стиха шумлять дерева. А он галявина. Через галявину простелилась доріжка. Куди вона веде? Мабуть, до озера. Саме його й шукає Івась.
2група:
Весна
Летить на крилах весна. Будить землю,
дерева, струмки. Незабаром спів пташок наповнить
гаї і сади. Весна приносить радість дорослим і дітям.
Згрупа:
Рання весна.
Небо . промені розтопили сніги. З горбків збігають струмочки. Дерева прокинулись від сну. З'явились
квіти. Зігріта земля одягає свій наряд. Незабаром
прилетять пташки.
4група:
Білочка
У білочки шубка. Хвостик . На голівці є два вушка з китичками. Очі схожі на ягоди
смородини. Лапки .
- Молодці! Ви чудово впорались із завданням.
- Яка частина мови допомогла зробити тексти зрозумілим і виразним? -Яку роль відіграють прикметники в мовленні?
Висновок. Прикметники збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити нашу думку.
5.6. Встановити зв'язок слів у реченні.
Летить на крилах рання весна.
Весна (що робить?) ...; весна (яка?) ...;
летить (на чому?)....
Виділити головні і другорядні члени речення. Розібрати за частинами мови.
- Яким членом речення є прикметник?
Висновок: Найчастіше в реченні прикметник буває другорядним членом.
5.7. Робота над віршем «Мова» (Вир. 85)
- Прочитайте вірш. Якою є головна думка твору?
Спишіть 1 речення, підкресліть хвилястою лінією прикметники, (білому, чорній)
- Як називаються ці слова?
Висновок. У мовленні вживаються прикметники протилежні за значенням.
5.8. Гра «Мікрофон»
- Доберіть антоніми до слів:
Солодкий - ...(гіркий) Світлий - ...(темний) Новий - ...(старий) М'який - .. .(твердий) Гарячий - ...(холодний) Дешевий - .. .(дорогий) Злий -...(добрий) Низький -.. .(високий) Брудний -.. .(чистий) Денний -.. .(нічний)
- Доберіть синоніми до слів:
Веселий -... радісний, бадьорий
Хоробрий - ...відважний, сміливий, безстрашний, мужній
Міцний -...сильний, могутній
Спритний -.. .швидкий, жвавий
Пухкий -.. .м'який
Чудовий -.. .гарний
Зміни словосполучення-за зразком: однина - множина.
Високий - високі
Червона-... '
Смачне -...
Цікавий -...
Хитра-...
Висновок: Прикметники змінюються за числами.
5.9. Поетична хвилинка.
- Послухайте уважно вірш про мову.
Ніжна, мила, світанкова, Ясна, чиста, колискова, Мелодійна, дзвінкотюча, Дивна, радісна, співуча, Лагідна, жива, казкова, Красна, чарівна, шовкова, Найдорожча, добра, власна, Мудра, сонячна, прекрасна, Солов'їна, барвінкова Українська мова.
- А чи знаєте ви, скільки прикметників вжито у цьому реченні? 26!
- Запишіть прикметники, які ви запам'ятали.
- Як ви розумієте вислів солов'їна мова? >
- У якому значенні вжитий прикметник солов'їна?
Висновок: Прикметники вживаються в прямому і переносному значенні.
6. Підсумок уроку. Гра «Так чи ні»
1. Прикметник - це службова частина мови? (Ні)
2. Відповідає на питання який? яка? яке? (Так)
3. У реченні виступає підметом? (Ні)
4. Прикметник зв'язаний з іменником? (Так)
5. Прикметник означає дію? (Ні)
6. Прикметник змінюється за числами? (Так)
7. Прикметники потрібні, щоб емоційно збагачувати нашу мову. (Так)

- Вам сподобався наш урок?
- Якими прикметниками ви охарактеризуєте наш урок?
Урок (який?) цікавий, творчий, корисний, пізнавальний, незвичайний.
7. Домашнє завдання.
Вправа 86, с. 39; правило, с. 3.