Відвідувачі
110
Статті
1093
Перегляди статей
356658

Пізнавально-екологічна стежка

    Наша навчально - пізнавальна екологічна стежка -  універсальна.

    ЇЇ можуть використовувати учителі, школярі, які оволодівають на стежці частиною програмного матеріалу, а саме вивчають об’єкти та явища природи, пізнають види природокористування, набувають досвіду оцінювання їх результатів, оволодівають навичками екологічної культури поведінки серед природи, розвивають уміння пропагувати ідеї охорони природи серед однолітків та населення.

    Серед можливостей використання екологічної стежки особливе місце займають сезонні дослідження. Їх можна проводити індивідуально або невеликими групами, під керівництвом вчителя біології. Кожен учень отримує конкретне завдання, яке він виконує упродовж певної пори року. Основною формою звітності є «Щоденник польових досліджень». Проведенню спостережень у природі передує підготовка: робота з літературою, складання плану спостережень, консультація вчителя.

Орієнтовні сезонні спостереження на екологічній стежці:

  • Весняний цикл

1.Особливості будови ранньо – весняних трав’янистих рослин.

2.Вітрозапильні дерева і кущі

3.Участь комах у запиленні ранньовесняних рослин

4. Приліт птахів

5. Пташині пісні навесні

  • Літній цикл
  1. Лікарські рослини
  2. Рослини – барометри
  3. Життя мурашника
  4. Особливості будови водних рослин
  5. Цикл розвитку жаби
  6. Пристосування рослин до запилення комахами.
  • Осінній цикл

1.Гриби – паразити

2.Підготовка рослин до зимового періоду

3.Пристосування рослин до розповсюдження їх плодів з допомогою вітру, ссавців, людини, птахів.

4.Перші емігранти птахи.

  • Зимовий цикл

1.Зимуючі птахи водойм

2.Зелені рослини під снігом

3.Сліди на снігу.

    Результати самостійних досліджень оформляють у вигляді стендів, фотоальбомів, газет, презентацій, проводять засідання гуртка «Юні лісівники -  дендрологи», де зачитують реферати й опрацьовують завдання,  а також проводяться практичні роботи по впорядкуванню ділянок стежки.

    Метою такої роботи є навчити бачити красу природи, фотографувати об’єкти природи, створювати фоторекламу екологічної стежки, сприяти вихованню любові та дбайливого ставлення до природи і навколишнього середовища в цілому.

  Екологічна стежка – це маршрут екскурсії в природі, уході якої розкриваються екологічні явища, об’єкти, взаємозв’язки в природі, формується екологічна свідомість і грамотність юннатів. Вона знайомить нас з природою рідного краю, виховує любов до нього, забезпечує виховання і відпочинок у природі.

 

Основні об’єкти екологічної сежки:

  • Зупинка «Шкільні клумби»
  • Зупинка «Заповідні урочища»

 

  • Зупинка «Гідрологічна2
  • Зупинка «Мурашники2

 

  • Зупинка «Первоцвіт»
  • Зупинка «Урочище Глинище»

 

       Зупинка «Шкільні клумби» гармонійно вписується в фасад Турятського НВК, милуючи око відвідувачів. Тут ми працюємо весь вегетаційний період. Висаджуємо в основному осінні квіти: майори, астри, сальвії, чорнобривці, календулу,петунії, низькорослі георгіни, ехіноцею, рози тощо.

      І вже до «Свята знань» перед школою -  розмаїтий, мальовничий килим, який скрашує похмурі осінні дні.

   Від школи прямуємо до зупинки «Заповідні урочища». Тут юннати знайомляться з місцерозміщенням заповідних урочищ Турятського лісництва. Таких урочищ нараховується декілька, але розміщені вони недалеко один біля одного.

  1.  Пам’ятка природи місцевого значення «Зруб»
  2. Пам’ятка природи місцевого значення «Праліс ясена звичайного»
  3. Пам’ятка природи місцевого значення «Дубовий праліс»
  4. Пам’ятка природи місцевого значення «Дубово – букова ботанічна ділянка»
  5. «Ділянка рідкісних рослин».

  Минувши заповідні урочища опиняємось зупинці «Гідрологічна». За селом є селищний ставок з великою дамбою. Тут ми відпочиваємо: загоряєм, варим уху і за одне знайомимось з особливостями водної екосистеми. Це гарний рекреаційний куточок.

   Щоб добратись до зупинки «Мурашники» потрібно пересікти ліс, пройти лісництво і дійти до урочища «Рунка». Тут ми досліджуємо куполи мурашників, дороги які ідуть від них, знайомимось з санітарами наших лісів.

   Недалеко від зупинки «Мурашники» є зупинка «Первоцвіт».

Ранньою весною жовтіє ціла долина. Рослина рідкісна, ми її зриваєм тільки щоб приготувати цілющий напар.

  Ідучи далі по дорозі потрапляєм до урочища «Глинище». Тут юннати збирають насіння бука, щоб відправити на насіневі станції у Закарпаття.

  

 Відвідуючи цей дивний екскурсійний маршрут юннати знайомляться екосистемою лісу; способами вирощування лісу та доглядом за ним; збиранням насіння; охороною мурашників та рідкісних рослин, вивченням лікарських рослин та їх заготівлею.

Дана  екологічна стежка створена членами гуртка Юні лісівники – дендрологи» на базі Турятського НВК.

//