Відвідувачі
110
Статті
1093
Перегляди статей
356651

Вживання апострофа, м’якого знака.

Тема: Вживання апострофа, м’якого знака. Тренувальні вправи.

Мета: повторити правила вживання апострофа, м’якого знака;

           удосконалювати вміння визначати в словах орфограму ’’апостроф ’’,  ’’м’який знак’’,                                            

            пояснювати написання слів відповідними орфографічними правилами;

            формувати орфоепічні й орфографічні навички;

            розвивати логічне мислення, орфографічну пильність, фонетичний         слух, культуру усного й писемного мовлення, увагу, слухову і зорову память;

            виховувати любов до рідної мови, бажання її вивчати.

 

Тип уроку: урок повторення вивченого

Хід уроку

I Організація класу

II Актуалізація опорних знань

   Бесіда

  • Для чого вживається апостроф?
  • Перед якими літерами він вживається?
  • Чому апостроф не ставиться у словах свято, медвяний, цвях?
  • Чому апостроф ставиться у словах звязковий, розмякнути?
  • Коли ставиться і коли не ставиться апостроф після літери р? Наведіть приклади.
  • За яким правилом апостроф ставиться у словах підїхати, безязикий?
  • Дібрати спільнокореневі слова до слова Лукян, пояснити їх написання.
  • Для чого вживається мякий знак?
  • Скажіть, коли пишемо мякий знак. Коли не пишемо. 

   

III Виконання вправ на повторення вивченого матеріалу

    1 Робота біля дошки

     Записати речення. Пояснити в словах орфограму ’’апостроф ’’, ’’ м’який знак’’. Зробити синтаксичний розбір першого речення .

         1 Я переміг любовю біль і лихо.(О. Довгий).

         2 Удар забувається,а  слово памятається.

         3 Здоров’я – всьому голова.

         4 Не їсть, не пє, а ходить і бє. (Годинник)

2 Вибірковий диктант

    Виписати словаз апострофом (поставивши їх у початковій формі). Пояснити, для чого вживається апостроф. Виділене слово передати звукописом.  

          1 Вода все погане змиє, лиш не погане імя.

          2 Музика безязика, а людей збирає.

          3 У ліс не зїздиш, то на печі змерзнеш.

          4  Де бурян цвіте, там хліб не росте.

          5 Румяне яблуко найчастіше буває з черв’яком.

3Ситуативнезавдання.  
Уявіть себе у ролі вчителя. Виправте помилки у сло­вах, які, на вашу думку, написані неправильно.
Цв’ях, без’ідейний, від’їжджати, суб’єктивний, фотоз’йомка, компютер,
рельєф, Лук’ян, необ’їжджений, яблунка, з’єднан­ня, Св’ятослав, неньчин, Вячеслав,  дівчинці.

4 Малюнковий диктант

 ( вчитель демонструє малюнки предметів, учні записують їх назви)

5  Прочитайте народні прикмети. Спишіть , позначаючи орфограми. Підберіть спільнокореневі слова  до виділених слів.
   1 варіант Рум...яний вечір і сірий ранок — на хорошу погоду. Чайка з...явилась — незабаром крига рушить.

   2 варіант Жаб...ячий хор цілу ніч — на хорошу погоду. Граки з кри­ком в...ються над гніздами — погода зміниться.

6 Розподільчий диктант ( учень біля дошки).

Запишіть слова у три колонки: в першу – з мяким знаком, у другу – з апострофом, у третю – слова, у яких ні мякий знак, ні апостроф не пишеться.

 Лук’яненко, возз’єднаний, відсвяткувати, Брянськ, різьбяр, безіменний, мавпячий, рум’яний, неньчин, мільйон, бар’єр, з’ясувати, рюкзак, на сторінці, кільця.


IV. Узагальнення вивченого матеріалу.
1.
Завдання з ключем. Запишіть слова у дві колонки:
1) слова з апострофом;
2) слова без апострофа.
Медв...яний, п...ятсот, арф...яр, посер...йознішав, дзв...якнути, розв...язано, помор...янин, св...ято, сузір...я, харків...янин, вар...яг, від...їзд, різьб...яр, мавп...яча, роз...ятрити, при...їзд.
     Ключ. З останніх букв обох колонок прочитайте на­зву вірша
                    М. Рильського «Троянди й виноград».
2 Робота з деформованим текстом.

        1 живи, Вік, вік учис… .

        2 ім…я, найкраще, Добре, багатство.

        3 Як на ноги, так за працю, зіп…явся, взявся.

        4 Не вчи, співат… ,а солов…я, орла, літат… .

3 Творча робота.

За ілюстрацією та опорними словами побудуйте звязне висловлювання.

   Рясні ягоди, звірята, з'їсти,  пір'я, м'які шубки, свято, мерзнуть, біленький сніжок.

IV. Домашнє завдання

Вправа № 374;

Продовжити казку про апостроф "Якось в країні під назвою Граматика жив  хлопчик на ім'я  Апостроф. Він виконував важливу справу ...."