Відвідувачі
113
Статті
1095
Перегляди статей
360078

Навчання грамоти

Конспект заняття

з навчання грамоти

(добукварний період)

«Ознайомлення

зі звуком А»

Мета:             ознайомити дітей із літерою А, що позначає голосний звук [а]; вправляти в інтонуванні голосних звуків, умінні добирати слова із заданим звуком; закріплювати вміння виконувати звуковий аналіз слів; розвивати увагу; виховувати зацікавленість до навчання.

Матеріали:   фішки для звукового аналізу, палички, м’яч, предметні картинки, зошит, олівці.

Хід заняття:

Вихователь:

Вас запрошую, малята, в Країну Звуків завітати,

Там мешкають Звуковички, такі маленькі звуки.

Звуки бувають голосні, співають всі вони пісні,

І приголосні звуки....

  • Ми з вами потрапили до Країни Слів. А з чого складаються слова? (зі звуків)
  • Якими бувають звуків? (голосні та приголосні)
  • Ось ці звуки голосні всі виспівують пісні,

Будемо і ми, малята, разом з звуками співати.

  • Дидактична вправа «Луна»

Мета: вправляти в інтонуванні голосних звуків

І у горах невидимка, і у лісі невловима.

Я кричу – вона мовчить, я мовчу – вона кричить.

Поверта мені назад всі кінцівки слів підряд.

Мов папуга, за всіма все повторює… (Луна)

(вихователь промовляє: «А-а-а-а-а». Діти – «луна» - тихо відповідають: «А-а-а-а».)

М’ячик чарівний у мене є,

В гру цікаву нас веде.

  • Дидактична гра «Назви слово»

Вихователь кидає м’яч дитині, діти називають слово зі звуком А.

Час моделі слів складати,

В словах звуки називати.

Зараз скажете мені,

Слова однакові чи ні.

Діти виконують звуковий аналіз слів рука - ріка.

  • Дидактична гра «Зміни звук».

Вихователь називає слово, а діти змінюють в ньому лише один звук, щоб утворилося нове поняття:

Сир (син, тир, сич, мир)

Коса (коза, роса, кора)

Мишка (мушка, Машка, миска)

Ріка (рука, ріпа, рута, мука) тощо.

  • Фізкультхвилинка.

Сонечко втомилося нам усім світити.

Нам його швиденько слід розвеселити.

Немов курочка чубата, на одній нозі треба стрибати.

І як півник голосистий, треба швидко нам присісти.

Немов котик вигнуть спинку.

Як горобчик зацвірінькать.

І як жабка пострибати,

І як бусол постояти.

Дуже гарно, дуже мило, добре всі ми відпочили!

  • – Звуковички малюнки нам подарували,

А назви цих предметів ви згадали?

  • Що спільного у цих словах? (ці слова починаються зі звука [а]).
  • Назвіть слова, де звук [а] стоїть усередині слова, наприкінці слова.

(вихователь виставляє зображення звука А на дошку)

  • Ось такою літерою ми позначаємо звук [а] на письмі. Тож звуки ми чуємо і вимовляємо, а літери бачимо і читаємо.

З літери А почнемо, малята,

Рідну азбуку вивчати,

А яка ж та літера А?

Що нагадує вона?

Досить схожий є предмет:

Мов шпаківня, мов намет…

Палички до рук візьміть,

Літеру А із них складіть.

  • Діти складають літеру А з паличок.
  • А чи зможете, малята,

         Літеру А надрукувати?

  • Діти друкують в зошиті літеру А.
  • Із великої літери починаються речення, імена людей, прізвища, клички тварин, назви міст, країн. Маленька літера пишеться всередині слова. Пригадайте імена, назви країн, міст, що починаються з літери А.

Підсумок: Чи всім сподобалося, малята,

                   Зі звуками товаришувати?

  • Якими бувають звуки? Чи може літера позначати слово? З якою літерою ви ознайомилися?