- Відвідувачі
- 113
- Статті
- 1096
- Перегляди статей
- 360493
математика
- Деталі
- Створено: Середа, 29 листопада 2023, 07:04
- Останнє оновлення: Середа, 03 січня 2024, 10:56
- Перегляди: 29
СУМА РОЗРЯДНИХ ДОДАНКІВ ТА ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ ДРУГОЇ СОТНІ.
РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: продовжити роботу з нумераційною таблицею «Сотні. Десятки. Одиниці»; вчити учнів розкладати числа другої сотні на суму розрядних доданків; учити порівнювати числа другої сотні; удосконалювати вміння розв'язувати задач формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати охайність.
Обладнання: ілюстрації та роздавальний матеріал, кольорові цеглинки.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математика.
І
Хід уроку
- 1.ВСТУПНА ЧАСТИНА
- 2.Організація класу
Слухай вчителя уважно
І веди себе поважно.
Щоб зуміли все зробити
Та все добре зрозуміти.
На уроці не гукайте,
Завжди руку піднімайте.
Там, де шум і крик бувають, Працездатності немає.
- 3.Перевірка домашнього завдання (с. 86, №486,487)
— Як дужки вплинули на результат обчислень двох перших виразів? (У першому виразі спочатку виконуємо ділення 63: 7, у другому — віднімання 70 - 63.)
— Зачитайте значення виразів. (61,1,5.)
— Який вираз склали для розв’язання задачі? (т + р.)
— Зачитайте вираз із числовими даними та результат додавання. (13 + 9 = 22.)
- 4.Актуалізація знань учнів про числа другої сотні
Фронтальне опитування
На дошці — ряд чисел: 102, 150, 114, 8, 175, 99, 123.
— Які з них «зайві»? Чому? (Двоцифрове 99 та одноцифрове 8.)
— Які числа залишилися? Чому їх називають трицифровими?
— Що «зайве» тепер? (150 — кругле число.) Що позначає нуль у записі цього числа?
— Назвіть число з найбільшою/найменшою кількістю десятків.
— Назвіть число з однаковою кількістю десятків і сотень.
- 5.Каліграфічна хвилинка
— Які трицифрові числа можна утворити з цифр 0 і 1 ? (100,101,110,111.)
— Пропишіть їх каліграфічно.
— Знайдіть з-поміж написаних чисел попередні або наступні одне одному. (101 — наступне за числом 100,110 — передує числу 111.)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Удосконалення вмінь виконувати додавання і віднімання трицифрових чисел на основі нумерації (с. 87, №488). Самостійна робота
— Як дістати число, що йде за числом 179?
— Як дістати число, що передує числу 150?
139 + 1 129-1 189 + 1 190-1
130-1 178 + 1 110-1 191 + 1
164 165 |
2. Уточнення знань учнів про розрядний склад чисел
7) Виконання завдання № 489 (с. 87).
— Прочитайте числа, записані в таблиці. (137,105,103,170,120.)
— Запишіть їх у зошит.
— Які з них круглі? У яких відсутні одиниці розряду десятки?
- 2)Вправа «Мікрофон» (с. 87, № 490).
— Яке число зображене на моделі? (105.) Поясніть, чому ви так уважаєте. (На стрижні «Сотні» — одне кільце, одна сотня; на стрижні «Одиниці» — п'ять кілець, п'ять одиниць.)
— Скільки у цьому числі десятків?
— Як записати це число в нумераційну таблицю? (Якщо в числі одиниці певного розряду відсутні, то в записі числа пишемо 0 у цьому розряді.)
— Назвіть числа, що потрібно записати в кожну комірку. Запишіть це число в зошит.
— Наведіть свої приклади таких чисел.
- 3)Робота в парах із таблицею розрядів.
— Відновіть пропущені числа.
Сотні | Десятки | Одиниці | Число |
1 | 0 | 103 | |
... | 2 | 4 | 124 |
1 | 9 | 109 | |
8 | ... | 186 | |
1 | 5 | 0 | ... |
- 4)Самостійна робота (с. 87, № 491).
— Накресліть у зошиті нумераційну таблицю. Запишіть у таблицю числа: сто п’ятдесят сім, стс сімдесят три, сто двадцять, сто дев’ять.
3. Формування вміння розкладати числа другої сотні на суму розрядних доданків
7) Виконання завдання 492 підручника (с. 88),
— Розкладіть на розрядні доданки числа: 178, 151, 199, 140, 108.
2) Робота в парах (№ 493).
— Яке число зображене на кожному малюнку?
— Запишіть за зразком.
124 = 100 + 20 + 4
103 = 100 + 3
160 = 100 + 60
4. Формування вміння порівнювати числа другої сотні
- Робота з числовою прямою (с. 88, № 494).
— Скориставшись числовою прямою, назвіть:
- п’ять чисел, більші, ніж число 176;
- три числа, менші, ніж число 175.
2) Самостійна робота (с. 88, № 495).
— Порівняйте числа і зробіть висновки.
164 і 64. (Трицифрове більше двоцифрового числа.)
183 і 143, 190 і 140, 105 і 150. (При порівнянні трицифрових з однаковою кількістю сотен? більше те, у якому більше десятків.)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній. Всі до сонця потягніться, Вліво, вправо нахиліться, Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
- 5.Розвиток обчислювальних навичок
- 1)Спостереження за зміною результату обчислення від наявності дужок у виразі (с. 88, № 496). 32:4:4 = 224 : 3 • 2 = 1640-32:8-5 = 20
32 : (4 : 4) = 32 24 : (3 • 2) = 4 (40 - 32): 8 - 5 = 5
- 2)Логічне завдання. Робота в парах.
— Відновіть пропущені числа у рівностях.
16 = 0-2 + 0 0-8-0 = 21 0:2 + 0 = 40
- 6.Удосконалення вміння розв'язувати задачі
- 1)Колективне розв'язування задачі № 497.
— Яке запитання задачі? (Скільки всього кілограмів фруктів дають на день дорослому слонові й слоненяті?)
— Які числові дані нам відомі? (Маса фруктів, яку дають слоненяті за день,— 5 кг.)
— Що відомо про кількість фруктів, які отримує дорослий слон за день? (Дорослому слонові дають утричі більше.)
— Що означає «утричі більше»? (В 3 рази більше. Збільшити в три рази.)
— Якою дією дізнаємося, скільки кілограмів фруктів з’їдає дорослий слон? (5 кг • 3 = 15 кг.)
— Складіть вираз для розв’язання задачі. (5 + 5 • 3 = 20.)
- 2)Самостійне розв'язування задачі (с. 89, № 498).
— Що означає число 12? (Кількість табуретів, яку виготовив майстер за зміну.)
— Що відомо про кількість табуретів, яку виготовив учень? (Утричі менше.)
— Що означає «утричі менше»? (В 3 рази менше. Зменшити в три рази.)
— Якою дією дізнаємося кількість табуретів, які виготовив учень? (12:3 = 4.)
— Яке запитання задачі? (Скільки всього табуретів виготовили за зміну майстер і його учень?) — Який вираз склали для розв’язання задачі? (12 + 12: 3 = 16.)
111. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 89, №499,500,501)
2. Підсумок уроку. Рефлексія (за допомогою кольорових цеглинок)
Червоний | Було дуже складно для мене! |
Оранжевий | Я хотів(ла) зрозуміти, але не вдалося |
Жовтий | Я виконував(ла) завдання з допомогою |
Зелений | Виконувавша) завдання самостійно, але припускався помилок |
Блакитний | Я задоволений(на) собою |
Синій | Це було дуже просто! |